Obornik bydlęcy – jak i kiedy go stosować?

Obornik jest uważany za bardzo dobry nawóz ogrodniczy. Szczególnie dużą popularnością cieszy się ten bydlęcy, czyli pochodzący od krów. Jednak zanim go kupimy, należy dowiedzieć się, jak i do czego można go używać. Wszystkie niezbędne na ten temat informacje znajdują się w tym artykule.

Co to jest obornik bydlęcy?

Obornik bydlęcy jest naturalnym nawozem, który nie tylko nawozi glebę, ale również poprawia jej strukturę. W dodatku ułatwia on utrzymanie właściwego balansu mikroorganizmów, dlatego rośliny są zdrowe i bujnie się rozrastają. Do wyboru mamy obornik świeży, a także granulowany. W składzie tego pierwszego są odchody krów oraz ściółka, czyli słoma. Z kolei granulowany nawóz jest przefermentowany i przekompostowany (nawet przez kilkanaście miesięcy), nie ma charakterystycznego zapachu i nie zawiera amoniaku.

Kiedy stosować obornik bydlęcy?

Jeżeli mamy świeży obornik, najlepiej stosować go do nawożenia roślin jesienią. Z kolei ten w postaci granulek może być wykorzystywany zarówno jesienią, jak i wiosną. Jako nawóz do warzyw obornik granulowany należy stosować raz na cztery lata, w przypadku drzew i krzewów owocowych można go stosować częściej, średnio 2-3 razy w sezonie (przed rozpoczęciem wegetacji, pod koniec kwitnienia oraz na początku lata – najpóźniej pod koniec lipca).

Jak stosować obornik bydlęcy?

Świeży obornik bydlęcy należy równomiernie rozrzucić na powierzchni gleby, a później przekopać ją przy pomocy wideł (na głębokość ok. 20 cm). Jeżeli chodzi o granulki, nawożenie wygląda podobnie. Średnio na jeden metr kwadratowy powierzchni przypada kilka garści obornika, informacje na ten temat na pewno znajdziemy na opakowaniu produktu. Można też przygotować półpłynną zawiesinę i podlewać nią rośliny.

Obornik świeży czy granulowany?

Właściciele niewielkich ogrodów częściej decydują się na granulowany obornik bydlęcy. Wynika to m.in. z tego, że nie ma zapachu, a granulki szybko chłoną wodę i rozpadają się. Poza tym nawóz w tej postaci można bez przeszkód przechowywać nawet kilka lat, bez ryzyka zepsucia. Świeży obornik ma dużą zawartość azotu w formie amonowej, dlatego nie jest odpowiedni do bezpośredniego nawożenia roślin. Ten granulowany jest bardziej skoncentrowany, 1 kg odpowiada 4 kg świeżego obornika. Jednak ma on zasadowy odczyn, dlatego nie powinno się nim nawozić roślin lubiących kwaśną ziemię (to np. borówki).