Opryski w ogrodzie

Ogród to nie tylko bujna roślinność, piękne dorodne warzywa na grządkach, idealny dywan z trawnika i błogi relaks wśród zieleni i śpiewu ptaków. Każdy, kto posiada kawałek ziemi, doskonale zdaje sobie sprawę, że drugą stroną karty jest pielęgnacja roślin. A czasem przyroda solidnie daje nam popalić. Często mamy do czynienia z chorobami i szkodnikami. Chwila zaniechania i stoimy przed problemem niełatwym w opanowaniu. Aby rośliny w ogrodzie dawały nam satysfakcję, trzeba im poświęcić trochę czasu. Dobrze jest mieć w swoim domku na narzędzia opryskiwacz ciśnieniowy, ułatwi nam on wszelkie konieczne prace w ogrodzie.

Jaki opryskiwacz wybrać?

Na rynku mamy do wyboru kilka wariantów opryskiwaczy poczynając od tych ręcznych, które są dostępne w mniejszych rozmiarach 1,5 – 2 litrów oraz większe o pojemności od 5 do 7 litrów. Wykorzystywane raczej do pryskania mniejszych roślin. Drugi i o wiele bardziej wydajny wariant to opryskiwacz ciśnieniowyCzęsto jest on wyposażony w szelki, dzięki czemu możemy nosić go na plecach lub na ramieniu co bardzo ułatwia pracę. Dodatkowym atutem jest możliwość dokupienia do zestawu lancy teleskopowej, która umożliwi nam opryskiwanie wyżej umiejscowionych gałęzi.

Kiedy i jak wykonujemy opryski?

Opryski drzew owocowych wykonujemy w zależności od tego, z jakim problemem się stykamy. Jednak wskazane jest, aby robić je regularnie, żeby zapobiec pojawieniu się szkodników i chorób. Zanim jednak zaczniemy walkę środkami chemicznymi, warto spróbować metod naturalnych. Pryskanie drzew wykonujemy w pochmurne dni, dobrze jest, żeby przez trzy dni po oprysku nie padało. Nie należy opryskiwać drzewek w dni słoneczne, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści. Bardzo ważne jest również, żeby nasze prace nie zbiegały się z oblotem pszczół. Osoba, która będzie wykonywała oprysk, powinna się do tego odpowiednio przygotować. Dopiero potem możemy uruchomić nasz opryskiwacz ciśnieniowy. Zalecane jest zasłonięcie twarzy i oczu przy pomocy maski i okularów. Ubiór również powinien być odpowiedni, trzeba zasłonić skórę. Długie spodnie, długi rękaw, zakryte stopy oraz gumowe bądź lateksowe rękawiczki. Po skończeniu pracy koniecznie trzeba wyprać ubrania i wziąć prysznic. Pamiętajmy, żeby sprawdzić na opakowaniu, jaki czas musi upłynąć od pryskania do zrywania owoców – to bardzo ważne.