Nawóz bydlęcy w ogródkach przydomowych

Odzwierzęce nawozy do ogródków przydomowych

Rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują wody, promieni słonecznych, podłoża oraz składników odżywczych. Nawozy stosowane w ogrodnictwie i rolnictwie mogą być naturalne lub syntetyczne. Do ogrodów przydomowych poleca się w szczególności nawozy pochodzenia naturalnego.

Nawóz nawozowi nierówny

Wśród nawozów pochodzenia zwierzęcego na uwagę zasługuje obornik bydlęcy. Jego skład może być zróżnicowany. Bydło, które pasie się na pastwiskach wydala dużo więcej azotu niż krowy hodowane na mięso. Oprócz azotu, w skład obornika wchodzi potas i fosfor. Te trzy pierwiastki są kluczowe w odżywianiu roślin. Azot zapewnia wzrost części zielonych, a potas dba o kwiaty i owoce. Żadnego z tych pierwiastków nie powinno zabraknąć plonom. Mówi się, że nawóz bydlęcy ma mniej składników pokarmowych niż na przykład nawóz ptasi. Ma to swoje plusy, gdyż takim nawozem trudniej jest przenawozić rośliny. Warto też wspomnieć o korzystnym działaniu wapnia, które w niewielkiej ilości zawiera obornik. Wapń jest pierwiastkiem wpływającym na strukturę oraz na pH gleby, dodatkowo jest niezbędny roślinom do prawidłowego wzrostu.

Zastosowanie obornika bydlęcego w przydomowym ogródku

Obornik ma pH powyżej 7, dlatego nie może być stosowany na wszystkich glebach i dla wszystkich roślin. W przypadku roślin kwasolubnych (na przykład różaneczniki i wrzosy) zastosowanie tego nawozu może podnieść pH gleby, co będzie skutkować wypadaniem roślin. Obornik bardzo dobrze sprawdza się jako dodatek do kompostu, nie tylko wzbogaca podłoże w składniki pokarmowe, ale również przyspiesza kompostowanie. Warto dodać, że dodatek obornika przyciągnie do kompostu dżdżownice. Produktami granulowanymi możemy zasilać warzywa oraz rośliny ozdobne. Aplikacja nawozu jest bardzo prosta – rozsypuje się niewielką ilość granulek i miesza z wierzchnią warstwą podłoża. Należy jednak uważać, aby nie spalić roślin zbyt dużą ilością nawozu.

Termin stosowania obornika

Literatura podaje, że nawóz bydlęcy można stosować od początku marca do końca listopada. W praktyce jednak wygląda to trochę inaczej. W listopadzie zazwyczaj nie używa się już nawozów, gleba jest zmarznięta i bardzo trudno wymieszać nawóz z wierzchnią warstwą. W ogrodach przydomowych najlepszym terminem nawożenia jest początek wiosny.