Inteligentny dom

Inteligentne domy to jeden z najnowocześniejszych technologii, które szturmem podbijają branżę nieruchomości. Automatyzacja i robotyzacja znacznie ułatwiają życie i podnoszą poziom mieszkania. Czym tak naprawdę są domy inteligentne ? Na jakiej zasadzie funkcjonują ? Jak usprawnić własną nieruchomość ? Odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi informacjami w dalszej części artykułu.

 

Czym jest inteligentny dom ?

Inteligentne domy to mieszkania wyposażone w elektroniczne gadżety usprawniające działanie całej nieruchomości. Możemy zaliczyć do nich inteligentną klimatyzację, która włącza się sama i utrzymuje określoną temperaturę w mieszkaniu, systemach bezpieczeństwa otwierających drzwi jedynie poprzez odcisk palca czy samo przyciemniające się szyby. Do kolejnych ciekawych systemów można zaliczyć automatyczne zarządzanie oświetleniem czy automatyczne otwieranie bramy, jeśli zbliżamy się do niej, mając w kieszeni specjalny nadajnik. Bardzo ciekawym ułatwieniem jest pozyskiwanie energii z paneli słonecznych. System sam zarządza energią i nie pobiera jej z sieci, co najlepiej obrazuje zerowy rachunek za prąd na koniec miesiąca.

Systemów odpowiadających za automatyzację mieszkania jest bardzo wiele. Ich wybór i użycie zależy tylko od preferencji mieszkańców i od pomysłowości architekta. Obecnie możemy włączać pralkę lub wyłączać światło na drugim europy poprzez zwykły telefon. Tak rozwinięta technologia daje naprawdę bardzo dużo możliwych rozwiązań.

Wszystkie systemy sterowane są centralnie sterowane przez główny komputer. Obecnie są to małych rozmiarów tablety, które można wbudować w ścianę w centralnym miejscu lub używać jako mobilne urządzenia.

Jak zmodyfikować swoją nieruchomość ?

Na rynku istnieje wiele firm oferujących takie usługi. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „inteligentne domy poznań” a uzyskamy kilka namiarów na konkretne firmy. Przy wyborze odpowiedniego przedsiębiorstwa powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza z nich to renoma firmy. Opinie możemy sprawdzić w internecie — zadowoleni byli klienci będą najlepszą rekomendacją. Kolejnym aspektem jest kompleksowość oferty. Im większa i bardziej zaawansowane rozwiązania, tym więcej możliwości modyfikowania domu. Warto, aby oferta była atrakcyjna cenowo. Dwie bardzo podobne oferty mogą czasami znacznie różnić się pod względem finansowym.